انواع سقف ساختمانی

انواع سقف ساختمانی

سقف ساختمان های مسکونی و تجاری، نقش مهمی در دکوراسیون و استحکام سازه ها دارد. برای اجرای سقف، روش های مختلفی وجود دارد که بر اساس نوع ساختمان و منطقه جغرافیایی مورد نظر، تفاوت هایی دارند. در ادامه این مطلب به بررسی انواع سقف ساختمان اشاره می کنیم.

سقف طاق ضربی

سقف طاق ضربی یک نوع سقف منسوخ شده است و در طرح ‌های جدید ساختمانی معمولا استفاده نمی ‌شود. اما برخی از ساختمان‌های قدیمی همچنان از این نوع سقف استفاده می‌ کنند. بنابراین مهندسین و متخصصان صنعت ساختمان باید با ویژگی‌ ها و مشکلات آن آشنا باشند.

سقف طاق ضربی به دلیل هزینه کم و سادگی ساخت، در گذشته مورد استفاده قرار می ‌گرفت. نکته مهم در مورد سقف طاق ضربی آن است که این نوع سقف دارای وزن بالا است و در صورت وقوع زلزله، عملکرد آن بسیار ضعیف خواهد بود. از این رو، استفاده از سقف طاق ضربی در مناطق زلزله خیز توصیه نمی شود.

در طراحی ساختمان ‌های جدید، از سقف ‌هایی با عملکرد بهتر در شرایط زلزله استفاده می ‌شود. این سقف ‌ها عموماً شامل سازه ‌های فولادی، بتن آرمه یا استفاده از سیستم ‌های سقفی پیشرفته ‌تری هستند که برای مقابله با زلزله و تحمل نیروهای جانبی، بهتر عمل کنند. بنابراین، در طراحی و ساخت ساختمان ‌های جدید، توصیه می ‌شود از روش ‌ها و سازه‌ های سقفی مدرن و مستحکم استفاده کنید تا امنیت و پایداری ساختمان را در برابر زلزله‌ بهبود بخشید.سقف با تیرچه بلوک
این نوع سقف که از تیرچه و بلوک پرکننده تشکیل شده است، به عنوان یکی از رایج ‌ترین انواع سقف‌ ها شناخته می‌ شود. اجزای تشکیل دهنده این نوع سقف شامل تیرچه، بلوک پرکننده، بتن و آرماتورهای حرارتی و آرماتورهای تقویتی برش (اوتکا) هستند.

تیرچه در انواع مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

الف) تیرچه با پاشنه بتنی

ب) تیرچه فلزی (کرمیت)

ج) تیرچه از پیش‌تنیده که به آن اشپنیت هم می گویند

همچنین، برای بلوک پرکننده نیز انواع متنوعی وجود دارد که عبارتند از:

الف) بلوک های پلی استایرن

همچنین بخوانید!  انواع سبک های معماری در دکوراسیون داخلی و خارجی

ب) بلوک های نمای سفالی

ج) بلوک سیمانی

نکته قابل توجه این است که می توانید بلوک پرکننده را حذف کرده و با استفاده از قالب، شکلی شبیه به بلوک پرکننده ایجاد کنید. سپس بتن را درون قالب ریخته و پس از تثبیت، قالب را بردارید. این روش به شما امکان می ‌دهد تا فضایی را که در حالت عادی توسط بلوک پرکننده اشغال می ‌شود خالی نگه دارید و از آن برای عبور سایز تجهیزات استفاده کنید.

 

سقف کامپوزیتی

سقف کامپوزیتی
سقف کامپوزیت نوعی سقف پرکاربرد است که صرفا در اسکلت های فلزی قابل اجرا است. اجزای تشکیل دهنده‌ این سقف شامل برخی انواع تیرهای فرعی مانند تیرهای لانه زنبوری یا پروفیل، بتن، برشگیر و آرماتور حرارتی هستند. یکی از ویژگی ‌های بارز سقف کامپوزیت این است که برای اجرای آن نیازی به شمع ‌بندی وجود ندارد. این ویژگی به ما امکان می ‌دهد تا چند سقف را به طور همزمان بتن‌ ریزی کنیم؛ به این معنی که تخته ‌ها یا ورق ‌های قالب‌ بندی را نباید قبل از زمان مقرر باز کنیم. با داشتن چنین قابلیتی، این امکان به وجود می‌ آید که پس از بتن‌ ریزی، تخته‌ ها یا ورق‌ های قالب بندی را تا زمان مناسبی در محل نگه داریم تا بتوانند بتن را به خوبی تثبیت کنند و به سقف استحکام بدهند. استفاده از روش اجرای سقف کامپوزیت در اسکلت فلزی، امکان ساختمان‌ های بزرگ تر و پیچیده ‌تری را فراهم می ‌کند. برای اجرای این نوع سقف، باید نکات فنی و مراحل اجرایی را به دقت رعایت کرده و از اصول مورد نیاز در استفاده از این روش ها استفاده کنید تا به نتایج بهتر و ایمن ‌تری دست یابید.

سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی نوع دیگری از سقف ساختمان است که در ساختمان ‌سازی استفاده می ‌شود. از مهمترین دلایلی که باعث شده است تا این نوع سقف محبوبیت زیادی در بین سازندگان و پیمانکاران ساختمانی پیدا کند، سرعت بالای اجرای آن است. سقف عرشه فولادی شامل اجزای مختلفی می ‌شود که از جمله آن ها می ‌توان به تیرهای فرعی، ورق ‌های گالوانیزه ذوزنقه ‌ای، گل میخ، بتن و آرماتور حرارتی اشاره کرد. البته بعضی از مهندسین طراح یک آرماتور خمشی در پایین مقطع بتنی سقف (داخل کنگره‌ ورق عرشه فولادی) قرار می ‌دهند. در این حالت، مهندس طراح از نقش ورق عرشه فولادی به عنوان عضو کششی مقطع صرف نظر می ‌کند و ورق عرشه فولادی را صرفا به عنوان قالب در نظر می‌ گیرد. یکی دیگر از دلایل استفاده متعدد از سقف عرشه فولادی، ایمنی قابل قبول آن در حین اجرا است؛ زیرا پس از پخش و اتصال ورق‌ ها به سازه (با استفاده از دستگاه میخکوب)، یک عرشه فولادی گسترده ایجاد می ‌شود که یک سطح ایمن را برای تیم اجرایی فراهم می‌ کند و آن ها می ‌توانند با اطمینان و ایمنی بالا به ادامه عملیات اجرای سقف بپردازند.

همچنین بخوانید!  بستن سقف حیاط خلوت با نورگیر سقفی

سقف دال بتنی

سقف دال بتنی یکی از انواع سقف های ساختمانی است که از آرماتور و بتن برای تشکیل ساختار آن استفاده می‌ شود. این نوع سقف به دلیل وزن بالا و سرعت اجرای پایین تر نسبت به برخی سقف های دیگر، و همچنین هزینه بیشتر، استفاده کمتری در ساختمان سازی دارد. با این حال، برخی مهندسین طراح به دلیل ویژگی ‌های خاص و قابلیت‌ های سقف دال بتنی، از آن در طراحی ساختمان ‌های مختلف استفاده می‌ کنند.

سقف دال بتنی از دو جز اصلی تشکیل می‌ شود: آرماتور و بتن. آرماتورها که معمولا از فولاد تقویت شده است، برای ایجاد مقاومت در برابر نیروهای کششی استفاده می ‌شوند. بتن نیز به عنوان ماده ‌ای که قابلیت تحمل فشار زیاد را دارد، برای ایجاد مقاومت در برابر نیروهای فشاری به کار می رود. با ترکیب این دو جز، سقف دال بتنی به عنوان یک سازه بسیار مقاوم و پایدار شکل می ‌گیرد.

سازه‌ های سقف دال بتنی به دلیل داشتن قابلیت ‌هایی از جمله مقاومت بالا در برابر بارهای مختلف، پایداری در برابر زلزله، عمر طولانی و امکان اجرای آسان در ساختمان ‌های بزرگ، در برخی ساختمان‌ ها مورد استفاده قرار می ‌گیرند. به عنوان مثال، در نیروگاه ‌ها و مراکز صنعتی بزرگ که نیاز به سازه ‌های قوی و مقاوم دارند، استفاده از سیستم سقف دال بتنی معمول است.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با کارشناسان پوشش ساز
ارسال پیام