پوشش سقف نورگیر پشت بام

پوشش سقف نورگیر پشت بام

از گذشته تا به امروز در صنعت ساختمان سازی به منظور تامین نور و تهویه هوا از نورگیر پشت بام‌ یا سقف حیاط خلوت استفاده می شود. در حال حاضر پوشش سقف نورگیر پشت بام‌ به شکل های مختلف اجرا می شود تا علاوه بر افزایش روشنایی با نور طبیعی، جلوه بصری زیبایی را در سقف ساختمان ایجاد کنند.

این نورگیرهای سقف باید در نوع پوشش و اسکلت از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار باشند. معمولا به منظور پوشش انواع نورگیر سقفی از ورق هایی چون ورق پلی کربنات یا آکریلیک استفاده می شود که علاوه بر توانایی عبور نور از مقاومت فیزیکی بالایی برخوردارند.

اگر شما هم قصد دارید از نورگیر در سقف ساختمان استفاده کنید، توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

خرپشته چیست؟

خرپشته به  اتاق کوچکی در پشت‌بام خانه ها و آپارتمان ها است  به وسیله  راه‌پله  پرتابل متصل می شود. در خانه های قدیمی این اتاقک داخل پشت بام قرار داشت و به وسیله نردبام قبل دسترس بود ولی در آپارتمان های امروزی ساخت  این اتاقک راه اصلی به پشت بام را به مالک نشان می دهد.

پوشش سقف نورگیر پشت بام‌ چیست؟

امروزه پوشش سقف نورگیر پشت بام‌ و نورگیر سقف پاسیو به شکل های مختلفی در ساختمان اجرا می شود. انتخاب نوع پوشش سقف پشت بام و پوشش پاسیو برای ایجاد نورگیر یکی از مهمترین نکات در این رابطه محسوب می شود که برخی از این مدلها قابلیت بازشو شدن را دارند و برای تهویه هوا داخل ساختمان بسیار مناسب می باشند.

معمولا در ساخت پوشش سقف نورگیر از ورق های پلی کربنات یا ورق های اکریلیک با ضخامت های مختلف به جای شیشه های مقاوم استفاده می شود که قابلیت عبور نور را دارند و از مقاومت فیزیکی بالایی در برابر بارش برف و باران برخوردارند.

همچنین بخوانید!  ضوابط نورگیر در شهرداری تهران

از حالت های مختلفی که در پوشش سقف پشت بام، پاسیو، پارکینگ، رمپ، بازارچه و پاساژ برای نورگیر استفاده می شود، می توان به نورگیر حبابی، طرح قوسی، پوشش گنبدی، پوشش منشوری، پوشش هرمی، نورگیر تونلی و …. اشاره کرد.

بنابراین اگر به دنبال ایجاد نورگیر سقف هستید، می توانید از حالت های مختلف برای پوشش نورگیرهای سقفی استفاده کنید که در ادامه به معرفی برخی از این مدلها می پردازیم.

پوشش سقف نورگیر پشت بام 

انواع سقف پشت بام:

-پوشش نورگیر پشت بام‌ مدل حبابی

نوعی از پوشش سقف نورگیر که در انواع ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند، پوشش نورگیر پشت بام مدل حبابی نام دارد که به نورگیر کوپل نیز شهرت دارد. نورگیرهای حبابی از دو قسمت پایه با جنس فایبرگلاس و قسمت حبابی از جنس ورق های اکریلیک تایوانی ساخته شده اند که از مشخصات و ویژگی های خاصی برخوردارند.

از جمله مشخصات نورگیر حبابی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شفافیت بالا برای عبور نور
 • مقاومت و استحکام بالا
 • ضد رطوبت
 • برخورداری از تنوع رنگی
 • قابلیت بازشو برای تهویه هوا
 • و…

نورگیر حبابی یکی از پرکاربردترین نوع پوشش های سقف حیاط خلوت محسوب می شوند که توسط بسیاری از شرکت های معتبر تولید و به بازار عرضه می شود.

پوشش سقف نورگیر پشت بام

-نورگیر سقفی مدل قوسی

امروزه برای ایجاد پوشش سقف نورگیر با توجه به کاربری ساختمان و معماری بنا از پوشش های مختلفی استفاده می شود.

نورگیر سقفی مدل قوسی نیز یکی از این طرح ها محسوب می شود که در ساخت آن، ورق های پلی کربنات یا ورق های اکریلیک 2 یا چند لایه برای پوشش به کار رفته است.

نورگیر مدل قوسی معمولا در بناهایی با معماری رومی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل پوشش سقف نورگیر نیز از تنوع رنگی بسیاری برخوردار می باشد و استفاده از آن جلوه زیبایی به ساختمان می بخشد.

-نورگیر سقفی مدل گنبدی

نوع دیگر از پوشش نورگیر پشت بام‌ به صورت گنبدی شکل اجرا می شود که در ساخت آن فلزات مختلفی مانند آهن نورد، استیل و … به کار می رود.

همچنین بخوانید!  انواع سقف بالکن و تراس

معمولا در اجرای سقف نورگیر گنبدی از ورق های پلی کربنات به عنوان پوشش استفاده می شود. این نوع پوشش سقف برای ایجاد نورگیر به نوعی خاطرات هنر و معماری اسلامی ایرانی را زنده می کند. برای اجرای فریم نورگیر سقفی گنبدی معمولا از آهن یا استیل استفاده می شود.

در ساخت و اجرای پوشش گنبدی باید محاسبه دقیقی برای زاویه قوس انجام شود و اسکلت به گونه ای انتخاب شود که در برابر ضربات فیزیکی و شرایط جوی مختلف مقاوم باشد.

پوشش سقف نورگیر پشت بام-نورگیر سقفی مدل گنبدی

-نورگیر تونلی

یکی دیگر از انواع پوشش سقف نورگیر پشت بام‌ و سقف پاسیو به صورت تونلی اجرا می شود. در پوشش این مدل نورگیر سقف نیز از ورق هایی چون ورق های پلی کربنات یا ورق های آکریلیک با ضخامت های مختلف استفاده می شود.

امروزه به منظور نورگیر سقف با توجه به کاربری ساختمان و معماری آن از طرح های مختلفی استفاده می کنند. در اغلب این نورگیرها، فلزاتی چون آهن و استیل برای فریم و ورق های متنوع و شیشه مقاوم برای پوشش نورگیر سقف به کار رفته است و نورگیرهای تونلی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

راهنمای انتخاب پوشش سقف نورگیر

اگر قصد دارید از نوعی نورگیر پشت بام‌ برای ساختمان مورد نظر خود استفاده کنید، می توانید از شرکت پوشش ساز در این زمینه راهنمایی ها و مشاوره های لازم را دریافت کنید. به طور کلی در انتخاب و اجرای نورگیر سقف باید به موارد زیر توجه نمایید:

 • انتخاب طرح سقف نورگیر متناسب با کاربری و معماری ساختمان
 • استفاده از متریال مناسب برای فریم نورگیر پشت بام
 • استفاده از پوشش مناسب برای نورگیر سقفی با خواص ویژه و منحصر به فرد
 • واگذاری اجرای نورگیر سقفی به افراد متخصص و با تجربه
 • و…

نورگیر پشت بام  درتهران

پوشش سقف نورگیر پشت بام با ساخت آپارتمان ها بسیار پرکاربرد شده است چنانچه قصد اجرا انواع نورگیر را داشتید می توانید با انتخاب طرح نورگیر پشت بام با سلیقه خود روشنایی ساختمان خود را دو چندان کنید مجموعه پوشش ساز شما را در ساخت انواع نورگیر پشت بام یاری کند

 

پوشش سقف نورگیر پشت بام 
5/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با کارشناسان پوشش ساز
ارسال پیام