نورگیر سقفی


نورگیر سقفی

نورگیر سقفی چیست؟

نورگیر سقفی در واقع به پنجره های سقفی گفته می شود که جهت انتقال نور به داخل ساختمان و هم چنین رد و بدل هوا مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از نورگیر مزیت های منحصر بقردی برای سازه ایجاد می نماید که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

با استفاده از انواع نورگیر اعم از نورگیر سقفی و نورگیر حبابی، می توانید فضایی متفاوت را در انتظار داشته باشید.

استفاده از پنجره سقفی به جهت بهره بردن از نور خورشید در طول روز می باشد. از نورگیر می توان به  عنوان پوشش سقف حیاط خلوت و سقف پاسیو، سقف پارکینگ، سقف استخر و موارد مشابه استفاده کرد.

طراحی نورگیر سقفی در منازل قدیمی سبب می شود تا با تغییرات جزئی، خانه ای متفاوت و مدرن در اختیار داشته باشید.

نورگیر سقفی مدرن از جمله مواردی است که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است و در ساخت ساختمان های مسکونی، اداری و… می توان از این سبب معماری بهره برد.

ویژگی های نورگیر سقفی

نورگیر های سقفی از دیرباز تاکنون در معماری سازه ها و ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته است. درواقع در سبک معماری رومی برای سقف زیاتگاه ها و موارد مشابه استفاده می شده است.

از ویژگی های نورگیر حبابی می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:
• قابلیت نظافت آسان و مجهز به سیستم بازشو
• از اعمال فشار زیاد به سازه جلوگیری می کند.
• به صورت تک جداره و دوجداره تولید می شود.
• مقاومت زیاد در برابر سرما، گرما و رطوبت
• جذابیت بالا و زیبایی بصری
• برای کاهش آلودگی های صوتی محیط به صورت دو جداره تولید می شود.
• در رنگ های متنوعی تولید می گردد به همین دلیل با محیط مورد نظر به راحتی هماهنگ خواهد شد.
• وزن سبکی دارد به راحتی جداسازی و نصب آن انجام می شود.
• عایق بندی مطلوب صوتی و حرارتی دارد.
• تا 92 درصد نور را عبور می دهد و این به جهت شفافیت ورق ها هست.

همچنین بخوانید: ساخت نورگیر ساختمان برای نور رسانی بهتر

نورگیر سقفی

انواع نورگیر سقفی

نورگیرهای سقفی در سقف پاسیو، سقف حیاط خلوت و غیره استفاده می شوند و در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند از مدل های متنوع نورگیرهای سقفی می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

نورگیر سقفی هرمی:

نورگیر سقفی هرمی، یک نوع نورگیر سقفی است که شبیه به یک هرم است و دارای یک صفحه مسطح است که به سمت بالا مشتعل شده است. مزیت این نوع نورگیر سقفی به نسبت دیگرین آن است که در شرایطی که محیط نسبتا بیشتری نوردار است، مقدار بیشتری نور واردات می شود.

نورگیر سقفی حبابی:

عمر طولانی تری نسبت به دیگر مدل ها دارد هم از ظاهر زیبایی برخوردار است.

نورگیر سقفی گنبدی:

در بناهای رومی دیده می شود و با طراحی زیبایی به صورت آب بندی در هر قطری می توان آن را به کار گرفت.

نورگیر سقفی قوسی:

تنوع رنگی زیادی دارد و از انواع ورق اکریلیک و ورق پلی کربنات 2 یا چند جداره ساخته می شود. نورگیرهای قوسی در سقف حیاط خلوت، سقف پارکینگ، پوشش مراکز تجاری، پوشش سقف پاساژها و غیره استفاده می شوند.

نورگیر لوله ای:

به شکل لوله طراحی شده و فضای کمی را اشغال می کند به همین دلیل بهترین گزینه برای خانه های است که برای نصب نورگیر فضای کافی ندارند.

نورگیر طاقی:

کارکرد محدودی دارد؛ چون فضای زیادی را اشغال می کند این مدل نورگیرها باعث به خطر افتادن حریم خصوصی ساکنین خانه می شوند و موجب به هدر رفتن انرژی بالایی می شوند.

نورگیر مشبک:

تاثیر فراوانی در ظاهر و زیبایی ساختمان دارد و به شکل شبکه ای است. این مدل نورگیر نور مناسب و تهویه هوا را در محیط داخلی ساختمان ایجاد می کند.

از نظر نحوه اجرا انواع نورگیر سقفی شامل موارد زیر می شوند:

نورگیر سقفی ثابت:

یکی از انواع رایج نورگیرها است که قابلیت تهویه هوا و باز و بسته شدن شبکه ها در آن وجود ندارد.

نورگیر لوله ای:

طراحی و نحوه ساخت ساختمان ها و سازه ها به گونه است که نور کافی در اتاق ها وجود ندارد و تاریک هستند برای روشن شدن اتاق ها از نورگیر لوله ای استفاده می شود.

نورگیر تهویه ای:

قابلیت باز و بسته شدن را دارد به همین دلیل به وسیله آن می توان رطوبت و بوی نامطبوع سرویس های بهداشتی و آشپزخانه را از بین برد.

نورگیر محدب پلیمری:

به طور یکسان و در وسعت زیادی فضا را نورگیری می کند.

نورگیر اختصاصی:

متناسب با ویژگی ها و سبک ساختمان می توان این نوع نورگیر را طراحی و تولید نمود.

نورگیر سقفی در انواع گوناگونی موجود می باشد که سبب می شود تا بتوان کارایی متفاوتی را نیز در انتظار داشت.

این نورگیر علاوه بر روشن سازی و تامین نور محیط، به عنوان عایقی مناسب نیز عمل می نماید. در واقع نورگیر های سقفی را می توان عایق در برابر باد و باران، صدا و… در نظر گرفت.

مقدار هوایی که از سقف نورگیر جریان می یابد، به مواردی محیطی چون سرعت و جهت حرکت باد، تغییر فشار و درجه حرارت وابسته است.

انواع نورگیر سقفی از نظر ساختار

از نظر ساختار می توان نورگیر های سقفی را در نوع بازشو و ثابت دسته بندی کرد.

نوع بازشو به خودی خود شامل دو نوع بازشونده به کمک فنر و بازشونده به کمک ریل دندانه دار می باشد، که نوع دوم کارآمدتر می باشد.

نورگیرهای سقفی باز شونده

نورگیرهای سقفی بازشونده در دو مدل وجود دارند در برخی از آن ها بازشوهای نورگیر روی ریل دانه دار هستند؛ ولی در برخی از مدل ها باز و بسته شدن بازشوی سقفی با فنر انجام می شود و کنترل آنها توسط زنجیری که دارند، صورت می گیرد.

نورگیرهای سقفی باز شونده برای تهویه هوا و تأمین نور طبیعی از سقف بسیار مناسب هستند. نمونه‌هایی که در بازار موجود هستند هم قابل کنترل از لحاظ باز و بسته شدن و هم دارای عایق کاری مناسبی می‌باشند. در نورگیرهای سقفی، عایق بودن در مقابل باد و باران بسیار اهمیت دارد.

هم چنین می توان بیان کرد نورگیر ها در انواع نورگیر دوجداره نیز به بازار ارائه می شوند که دارای قابلیت های زیادی می باشد. این نوع نورگیر بسیار مقاوم بوده و در برابر جهت باد نیز بی تفاوت می باشند.

در مناطقی که باد و باران شدیدی دارند بهتر است که نورگیرهای سقفی بازشو را از ناملایمات جوی دور نگه داریم. نورگیرهای سقفی بازشویی که در بالای حمام و آشپزخانه قرار می‌گیرند فضای مناسبی برای تخلیه هوای مرطوب این اماکن بوجود می‌آورند.

ویژگی های نورگیرهای بازشو:

شامل نورگیر باز شونده به کمک ریل دندانه دار و نور گیر بازشو به کمک فنر می شود.

  • • نورگیرهای مدرن دو جداره: از دو لایه شیشه تشکیل شده که باعث متعادل تر شدن فضای داخل و حذف صداهای اضافی می شود.
  • • نورگیرهای حبابی: دارای جنس فایبرگلاس است.
  • • نور‌گیرهای هرمی: همان طور که از نام آن مشخص است به شکل هرم هست.

نورگیر سقفی می تواند در ابعاد متفاوت مورد استفاده قرار گیرد. این موضوع در صورتی است که برای پوشش قسمت های مختلف می بایبست از ترکیب تعدای نورگیر سقفی و یا نورگیر حبابی استفاده نمود.

لازم به ذکر است که محدودیتی برای ابعاد سقف ساختمان وجود ندارد. بلکه با کم و زیاد کردن تعداد سلول های نورگیر سقفی می توان این ابعاد را بزرگ یا کوچک کرد.

ابعاد نورگیر سقفی

یک از مصالحی که برای پوشش ممکان هایی مانند سقف پاسیو و حیاط خلوت که نیاز به سقف نوزگیر دارد برای پوشش سقف نورگیر ما به ابعاد مختلفی عبارت از نیاز داریم نورگیر حبابی دارای18 نوع سایز می باشد که از سایز40*40 سانتی متر شروع شده و تا
سایز150*200 سانتی متر ادامه دارد.در هر فضا ما به ابعاد مختلف نورگیر سقفی نیاز داریم برای ابعاد نورگیر سقفی بیش از 10 سایز وجود دارد که با استاندارد های جهانی ساخته شده اند نورگیر سقفی بیشتر برای پوشش سقف حیاط خلوت و… مورد نیاز است.

همچنین بخوانید: سقف نورگیر پاسیو و حیاط خلوت در چند نوع طراحی و نصب می شود؟

نورگیر سقفی

کاربرد نورگیر سقفی

از جمله کاربردها ی نورگیر سقفی می توان به موارد زیر اشاره کرد ک در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم:

نورگیر سقفی سبب می شود تا میزان نور ورودی به ساختمان چندین برابر انتقال نور از طریق پنجره ها صورت گیرد.

با استفاده از نورگیر سقفی، ورود گرد و غبار نیز به محیط محدود می شود.

هم چنین راهی برای رد و بدل هوای داخل به بیرون نیز با استفاده از نورگیر طراحی می شود.

نورگیر سقفی

همچنین بخوانید: نورگیر سقف متحرک شیشه ای


		

موارد استفاده از نورگیر سقفی

نورگیر سقفی انواع مختلفی دارد که هر کدام زینت بخش قسمتی از فضای داخلی می باشد.

نورگیر سقفی در قسمت ورودی ساختمان

از آنجایی که استفاده از نورگیر سبب می شود تا نور به فضای داخل راه پیدا کند، استفاده از آن در قسمت ورودی ساختمان، خاصیت دعوت کنندگی به همراه خواهد داشت. برای این منظور استفاده از نورگیرهای سقفی جهت استفاده از نور طبیعی در فضا بسیار مفید است، با استفاده از نورگیرهای سقفی علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها می توانید فضایی منحصر به فرد در ورودی خود داشته باشید.

 

نورگیر سقفی در آشپزخانه و حمام

نورگیرهای سقفی که در بالای حمام و آشپزخانه قرار می‌گیرند فضای مناسبی برای تخلیه هوای مرطوب این اماکن بوجود می‌آورند.

مقدار هوای جریان یافته از سقف، بستگی به سرعت و جهت باد، تغییر فشار و تفاوت درجه حرارت داخل و خارج دارد.

هوای خنک، گهگاه از همان مجرایی که نور وارد فضا می‌شود، جریان می‌یابد، اما غالباً هوای گرم است که از این فضا مجال بیرون رفتن پیدا می‌کند. پس یکی از محل های مناسب برای قرار گیری نورگیر در حمام ها و آشپزخانه ها می باشند.		


		

نورگیر سقفی راه پله

راه پله ها یکی دیگر از فضاهایی هستند که نورگیرهای سقفی می توانند به آن ها زیبایی خاصی بخشند.

در کنار راه پله هایی که از نورگیرهای سقفی بهره می برند توجه به دیوارهای نزدیک به نورگیرهای سقفی مهم است.

دیوار پوش سنگی با رنگ سفید به نور دریافتی از نورگیرهای سقفی جلوه می دهد. و با وجود فرو رفتگی و برآمدگی های طبیعی خود سایه های زیبایی را می آفرینند که فضای راه پله ی شما را تبدیل به یک عنصر جذاب بی نظیر می کند.

 

نورگیر سقفی، پوشش سقف حیاط خلوت

نورگیرهای سقفی بازشو یا ساده، ایده ای منحصر به فرد برای سقف حیاط خلوت شماست. در این فضا میز و صندلی قرار دهید، و از عبور نور برای منحصر به فرد کردن فضای خود استفاده کنید، بازشو ها الزاما نباید یک پنجره باشند. ترکیب شیدهای چوبی و شیشه ای برای این منظور بسیار مناسب اند.

فضای حیاط خلوت و سقف پاسیو شما با این نورگیر ها به زیبایی تغییر می کند و هم چنین برای ایجاد محرمیت بیشتر در فضا استفاده از شیشه های مات بسیار مناسب است.

 		


		

نورگیر حبابی

نورگیر حبابی نیز نوعی از نورگیرهای سقفی می باشد که به لحاظ شکل و ساختار متفاوت می باشد. نورگیر حبابی ساخته شده از فایبرگلاس در قسمت پایه و ورقه های اکریلیک در قسمت حباب می باشد. برای اجرای دیتیل نورگیر سقفی حبابی نیاز به زیر سازی وجود دارد تا پایه های نورگیر بر روی آن نصب گردد. از نورگیر حبابی می توان در قسمت سقف حیاط خلوت و راه پله و… استفاده کرد.

همچنین بخوانید: خرید سقف متحرک برای استخر

نورگیر سقفی

نورگیر سقفی گنبدی

از نورگیر سقفی گنبدی می توان در پوشش پشت بام ساختمان ها اعم از ساختمان های تجاری، مسکونی، اداری، فرهنگی و … استفاده کرد.

ورقه های پلی کربنات به دلیل شکل پذیری و انعطاف مناسب در طرح های مختلفی چون قوس دار و گنبدی استفاده می شود.

نورگیر سقفی مدرن

نورگیرهای قدیمی در فصل تابستان، گرمای نور خورشید را افزایش می داده اند و در فصل زمستان موجب از دست رفتن گرمای داخل ساختمان می شده اند این مدل نورگیرها فقط فضای داخل ساختمان را روشن می کرده اند و باعث نفوذ نور بیشتر می شده اند.

امروزه ساخت نورگیرهای سقفی مدرن با فناوری های جدید باعث حل این مشکلات شده است این مدل نورگیرها دارای پوشش عایق بندی شده هستند.
در ساخت نورگیرهای جدید در بین چند لایه شیشه یک ماده شفاف به عنوان عایق استفاده می شود تا در ساخت نورگیر یک مونتاژ حرارتی کارآمد ایجاد شود.
نورگیرهای سقفی مدرن انواع مختلفی دارند که از مدل های آن ها می توان موارد زیر را نام برد:
• نورگیرهای ثابت: در پشت بام بیشترین کاربرد را دارند که قابلیت بسته شدن و باز شدن را ندارند و به سقف از دو طرف متصل شده اند.

 

 		


		

نورگیر سقفی، بازی با نور و سایه

همیشه نورگیرهای سقفی نباید به منظور تهویه یا انتقال نور مطلوب در فضا ایجاد شوند گاهی نورگیرهای سقفی می توانند نقش منحصر به فرد تری را در فضا بر عهده داشته باشند.

به وسیله ی نورگیرهای سقفی و بازی نور و سایه می توانید در طول روز دیوارهایی منقوش با حسی متفاوت داشته باشید که دائما در حال تغییرند و هیچ گاه یکنواخت نمی شوند.

همچنین بخوانید: نورگیر سقفی اتاق خواب

 

نورگیر سقفی، جلوه گری تندیس ها در محیط

برای خیلی ها حضور تندیس ها و عناصر دکوری در فضای داخلی منزل و ساختمان خوشایند است. یکی از راه های جلوه گری این تندیس ها در فضای داخلی، روشنایی آن ها و نورپردازی خاصشان است که به جلوه گری آن ها در فضای داخلی بیش از بیش کمک می کند.

برای ایجاد فضایی خاص تر نورگیرهای سقفی را برای عناصر دکوری خود تعبیه کنید و از جادوی نور در فضای خود لذت ببرید.

 		

نصب و اجرای نورگیر سقفی

همواره برای نصب و اجرای نورگیر سقفی در موارد مختلفی همچون نورگیر سقف پاسیو، پارکینگ، استخر و… نیاز است تا افراد متخصص برای اجرا اقدام نمایند.

پس از نصب اصولی، شبکه ی فلزی برای محافظت از نورگیر روی آن نصب می شود. این حفاظ فلزی سبب می شود تا از سقوط اجسام و افراد جلوگیری به عمل آورده شود و هم چنین استحکام سازه را بالا می برد.

طراحی نورگیر سقفی به گونه ای است که در برابر برف و باران، باد و رطوبت و موارد محیطی دیگر مقاوم و مستحکم می باشد.

 

قیمت نورگیر سقفی

قیمت نورگیر سقفی بنا بر متراژ مورداستفاده و نوع نورگیر مدنظر مشتریان متفاوت می باشد. به همین منظور برای دریافت مشاوره و هم چنین اطلاع از قیمت نورگیر سقفی، نورگیر حبابی و نورگیر سقف حیاط خلوت با مشاوران ما در پوشش ساز از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

به منظور روشن سازی داخل ساختمان و انتقال نور از پنجره سقفی، بام تاب یا نورگیر سقف استفاده می شود. برای تامین نور طبیعی و تهویه هوا از نورگیرهای سقفی باز شونده استفاده می گردد این مدل نورگیرها عایق کاری مناسبی در مقابل باران و باد دارند و از لحاظ باز و بسته شدن هم قابل کنترل هستند.
برای ساخت نورگیرهای سقفی باید از شیشه های دو جداره استفاده شود؛ چون از لحاظ گرمایشی عایق بودن آن ها بسیار مهم است.

 

سوالات متداول نورگیر سقفی

نورگیرهای سقفی امروزه در معماری و زیبایی منازل تاثیرات چشمگیری داشته است که از جمله موارد مصرفی نورگیر مدرن می توان به نورگیر سقفی اتاق خواب، نورگیر سقفی آشپزخانه، سقف پاسیو و حیاط خلوت و... اشاره کرد.
اجرای نورگیر سقفی و نصب آن در محل، توسط تیم اجرایی و با بهترین مصالح و مواد صورت می گیرد و سبب طول عمر بالای نورگیر می شود. در صورتی که این کار توسط متخصصین صورت نگیرد ممکن است آسیب های احتمالی به نورگیر و طول عمر سازه نیز وارد نماید.
قیمت نورگیر سقفی و نورگیر حبابی به جنس مواد استفاده شده در سری ساخت نورگیرها، ابعاد و اندازه مورد نیاز و نوع نورگیر بستگی دارد که شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت ها با مشاورین ما در پوشش ساز در تماس باشید. 09123389262
5/5 (5 Reviews)

4 دیدگاه برای “نورگیر سقفی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با کارشناسان پوشش ساز
ارسال پیام